Објавено на:

Убиени 210 екстремисти, уништени оклопни возила и хеликоптер МИ-24: Русија ги соопшти денешните резултати од специјалната воена операција

t

Руската армија уништи С-300 и хеликоптер Ми-24 во Украина.

Оперативно-тактичката авијација на вооружените сили на Русија уништи 38 воени објекти во Украина, изјави за новинарите портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-мајор Игор Конашенков.

„Меѓу објектите има седум командни центри, два противвоздушни системи, од кои едниот е С-300 на подрачјето на Николајевка, а другиот „Оса АКМ“ во областа Велика Камишеваха“, соопштија од генерален.

По тој повод беа ликвидирани повеќе од 210 екстремисти и уништени се 43 единици оклопни возила. Силите за воздушна одбрана соборија украински хеликоптер Ми-24 и два беспилотни летала во областа Харков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…