Објавено на:

Ужасни вести за непријателите: Путин нареди, Калашников ја исполнува наредбата!

t

Рускиот производител на оружје Калашников, кој стои зад најпопуларната јуришна пушка во историјата, денеска објави дека ќе лансира нова дивизија за производство на беспилотни летала камикази, кои станаа едно од најкористените оружја во војната во Украина, пренесува Ројтерс.
Откако украинските сили ги искористија западните, израелските и турските беспилотни летала со голем ефект во раните месеци од војната, Русија почна да ги користи иранските беспилотни летала Шахед, настојувајќи да го зголеми сопственото производство на тој пат.

Калашников, со седиште во Ижевск, е најголемиот руски производител на автоматско оружје и наведувани артилериски системи.

„Главната задача на одделот е производство на системи за водена муниција. Системите се дизајнирани за високопрецизно уништување на далечни индивидуални и групни непријателски цели на теренот“, објави Калашников.

Калашников, именуван по Михаил Калашников, дизајнерот на автоматската пушка АК-47, исто така ќе произведува фрлачи, ќе ја контролира технологијата и ќе спроведува истражување и развој.

Претседателот Владимир Путин рече дека ги повикал руските фабрики за оружје да го зголемат производството на беспилотни летала минатиот месец, тој рече дека руската индустрија за беспилотни летала наскоро би можела да вреди повеќе од 12 милијарди долари кога планот за зголемување на производството ќе биде ставен на сила.

Првиот вицепремиер Андреј Белоусов изјави дека до крајот на 2026 година Русија треба да може да произведува 18.000 беспилотни летала годишно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин најави одговор за влезот на Финска…

Хелсинки немаше „неволји“ со Москва со години,…

Трамп: Бајден со политичкиот прогон врз мене…

Рускиот претседател претходно изјави дека обвинението за…

Путин: Русија ќе спречи какво било странско…

Русија ќе спречи какво било странско мешање…

Макрон е подготвен да го обнови дијалогот…

Доколку претседателот Путин има сериозни предлози и…

Путин: Најверојатно Американците го разнесоа гасоводот „Северен…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…