Украина бара јавен дeмант од хрватскиот претседател за „навредливите изјави“

t

„Изјавата на Зоран Милановиќ за настаните од Револуцијата на достоинството го навредува споменот на Украинците и странците кои ги дадоа своите животи за европската иднина на Украина. Изразено е длабоко разочарување поради изјавите на претседателот на Хрватска за членството на Украина во НАТО и несоодветноста на помошта за нашата земја во светло на руската агресија“, се вели во соопштението на Министерството.
Во Киев, тие истакнаа дека хрватскиот претседател покажал „ неблагодарност за помошта“ што Украина и Украинците „ ѝ ја дадоа на Хрватска за време на нејзината борба за независност “.
„Изјавите на Зоран Милановиќ ги пренесуваат наративите на руската пропаганда“, нагласуваат од украинското Министерство за надворешни работи.

Беше наведено и дека Министерството за надворешни работи на Украина бара јавно демантирање на овие навредливи изјави на претседателот на Хрватска и дека тие нема да се повторуваат во иднина. Соодветниот демарш ќе го испрати и амбасадорот на Украина во Загреб.
Милановиќ во вторникот рече дека хрватските власти ќе ги повлечат своите војници од силите на НАТО во Источна Европа во случај на конфликт меѓу Русија и Украина. Според него, таквата одлука нема да биде поврзана со Украина или Русија, туку „со динамиката на американската внатрешна политика“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трамп му вети на Зеленски дека ќе…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп синоќа во…

Мицкоски се сретна со Зеленски во Лондон:…

Премиерот Мицкоски во Лондон се сретна со…

Цела Црна Гора и БиХ, како и…

Земјите од регионот се уште се под…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Хрватска испраќа канадер со два екипажи во…

Министерството за одбрана на Република Хрватска испраќа…