Украина воведе вонрeдна состојба

t

Украинскиот парламент на барање на претседателот на земјата, Володимир Зеленски, одобри вонредна состојба

Усвоен е предлогот на претседателот Зеленски за воведување вонредна состојба од 24 февруари на полноќ по локално време, во траење од 30 дена.


Ескалацијата на ситуацијата во Донбас започна на 17 февруари. Украинската армија почна интензивно да ги гранатира позициите на Доњецката и Луганската народна република. Најавена е евакуација на населението на територијата на Русија и најавена е општа мобилизација. На барање на лидерите на ДНР и ЛНР, претседателот на Русија, Владимир Путин, ја призна независноста на републиките.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина има недостиг на лекари, бројот на…

Неколку дена по руската инвазија, Јарослав Бохак,…

Заменик министер од ДНР: Нема размена за…

Заменик министерот на ДНР: Нема размена на…

Германија ќе испорача 15 “Гепарди” во Украина

Германија во јули ќе и ги испорача…

Министерство за одбрана на Русија: Уништивме 12…

Соборени 10 украински беспилотни летала и пресретнати…

Зеленски: Русија го претвори Донбас во пекол

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија…