Украина вoopyжена „до заби“: Се трупаат американски пpoтивтенковски и пpoтиввоздушни pakeти од НАТО членките

t

Три членки на НАТО – Естонија, Литванија и Летонија – ќе испратат американски противтенковски и противвоздушни ракети во Украина, соопшти литванското Министерство за одбрана.
Како што се наведува, Латвија и Литванија ќе испратат противвоздушни ракети „Стингер“, додека Естонија противвоздушни ракети „Јавелин“.
„Оваа поддршка треба да ги зајакне одбранбените способности на Украина“, се вели во соопштението, во кое се објаснува дека одлуката е донесена откако САД дале зелено светло да го испратат своето оружје во трети земји.

Воедно, чешката министерка за одбрана Јана Чернохова изјави дека следната недела ќе и предложи на Владата испраќање тенковска муниција .


„Тоа би било донација, ја решаваме процедурата за што поскоро да се направи. Јасно и кажуваме на Украина дека сме со неа“, рече таа по средбата со министерот за надворешни работи Јан Липевски за ова прашање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден: Барам од нацијата да се моли…

Американскиот претседател Џозеф Бајден ѝ се обрати…

Зеленски: Ситуацијата во Донбас e навистина многу…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја оквалификува ситуацијата…

Рејтингот на Бајден повторно падна

Рејтингот на Бајден повторно падна, сега на…

Бројот расте: Во ужасот во Тексас загинаа…

Најмалку 19 деца загинаа при пукање во…

Убиени 210 нацисти, деминиран Мариупол: Брифинг на…

90-ти ден од руската специјална операција во…