Објавено на:

Украина го обвини Орбан: Го поддржувате Путин и го уништувате единството на Европската Унија

t

Украина во четвртокот го обвини својот сосед, Унгарија, дека ја поддржува руската агресија и го нарушува единството на ЕУ по телефонскиот разговор меѓу унгарскиот и рускиот лидер.

„Очигледно, по изборите, Будимпешта премина на следниот чекор – помагајќи му на (рускиот претседател Владимир) Путин да продолжи со својата агресија против Украина“, се вели во соопштението на украинското Министерство за надворешни работи.

Путин му честиташе на унгарскиот премиер Виктор Орбан откако неговата партија го освои четвртиот мандат на општите избори минатата недела.

Двајцата лидери повторно разговараа во средата и Орбан му рече на Путин дека Унгарија ќе биде подготвена да и плати на Русија во рубли за увоз на гас.

„Ние веруваме дека оваа изјава за подготвеност да се плати рускиот гас во рубли е непријателска позиција кон нашата држава. Таквите изјави, исто така, се во спротивност со консолидираната позиција на Европската унија“, соопшти украинското Министерство за надворешни работи.

Орбан рече дека за време на повикот го повикал Путин да спроведе итен прекин на огнот во Украина и ги покани лидерите на Франција, Германија и Украина да се сретнат со рускиот лидер во Будимпешта.

„Предлозите за одржување мировни преговори меѓу Украина и Русија во Будимпешта изгледаат цинично“, се вели во соопштението на Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…