Објавено на:

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива до законодавниот дом!

t

Украина го призна Косово – пратеник поднесе иницијатива.

Пратеникот на украинскиот парламент Алексеј Гончаренко вчера поднесе до законодавното тело нацрт-резолуција со која се повикува Украина да ја признае независноста на Косово.

Гончаренко на Твитер напиша дека се надева дека Украина ќе ја признае независноста на Косово што е можно поскоро.

„До украинскиот парламент доставив резолуција за признавање на независноста на Косово. Украина ги споделува западните вредности и ќе ја поддржи демократијата насекаде во светот. Се надевам дека Украина ќе ја признае независноста на Косово што е можно поскоро“, рече Гончаренко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…

Украина: Опасноста од катастрофа во Запорожје секојдневно…

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот…

Што ќе остане од Украина? Стремусов: Иднината…

Херсонски политичар: Иднината на Николаевската област е…