Објавено на:

Украина заработила скоро 20 милиони долари од продажба на струја во ЕУ

t

Володимир Кудрики, шеф на украинската Укренерго, изјави дека Украина заработила речиси 20 милиони долари од продажба на електрична енергија на Европската унија, а се очекува тој број значително да се зголеми во наредните месеци.

– Приходот од извоз што го имавме со капацитет од 100 MW во првиот месец ни донесе повеќе од 700 милиони гривни, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) На 19 години сруши шест руски…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликува војникот…

Маричиќ “освестува”: Реформите се многу повеќе од…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…

Србија нема да ги прифати резултатите од…

Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ изјави…