Објавено на:

Украина негира постоење на било какви напади од нејзина страна – Русија и самопрогласените републики шират лажни вести

t

Украина го негираше тврдењето на Русија дека петмина нејзини воени лица биле убиени во понеделникот за време на престрелка во близина на заедничката граница на двете земји.

Киев додаде дека ниту една од нејзините сили нема присуство во руската област Ростов, отфрлајќи го тврдењето на Москва како „лажна вест“.

„Повторувам дека украинските вооружени сили не ги нападнаа Доњецк и Луганск, не испратија саботери или АПЦ преку границата, не ја гранатираа територијата на Русија или нејзиниот граничен пункт. Сите овие се производи на руската фабрика за фалсификати“, изјави за новинарите портпаролот на украинската војска Павло Ковалчук.

Официјалниот претставник, исто така, инсистираше на тоа дека војската на земјата воопшто не презела никакви „агресивни акции“ во последно време, тврдејќи дека силите на отцепените републики Доњецк и Луганск се гранатираат за да ги зголемат тековните тензии.

„Самите окупатори креваат во воздух инфраструктурни објекти на окупираните територии, спроведуваат непредвидливо гранатирање на населени места и организираат други провокации за ескалација на ситуацијата“, рече Ковалчук.

Слична порака имаше и министерот за надворешни работи на Украина, Дмитриј Кулеба, кој се огласи на Твитер за да негира каков било упад и да ја повика Русија „да ја запре лажната фабрика“.

Руската армија тврди дека мала извидничка единица преминала од Украина во руската област Ростовска околу 6 часот по локално време. Москва соопшти дека кога нејзините сили биле испратени да се спротивстават на натрапниците, две украински оклопни пешадиски возила преминале и во Русија.

Според Москва, двете украински возила се уништени, а петмина војници загинале.

Руските власти претходно соопштија дека граничен пункт бил уништен во понеделникот од граната лансирана од Украина. Во пријавениот инцидент нема повредени. Киев ги означи овие наводи како дел од „информативната војна на Москва што се води за да се префрли вината на украинските вооружени сили“. Украинските власти постојано ја обвинуваат Москва дека се обидува да ги намами во конфликт.

Неодамнешното разгорување меѓу украинската армија и двата отцепени региони на истокот на земјата започна минатата недела, при што двете страни меѓусебно се обвинуваат за прекршување на примирјето.

Самопрогласените Доњецк и Лугански народни републики (ДПР и ЛПР) тврдеа дека Украина планирала целосен напад. Бунтовниците мобилизираа мажи на воена возраст и ги евакуираат цивилите во Русија. Украинската војска, во меѓувреме, ги негира плановите за насилно враќање на двата отцепени региони.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…