Објавено на:

Украина не планира да ги нападне Донабс и Крим – “Не сакаме да ги изложиме животите на Украинците на ризик” вели Резников

t

Украина зборува само за политички и дипломатски платформи за решавање на конфликтот со Руската Федерација и не планира никаква офанзива во Донбас или Крим, изјави украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников.

„Сакам да ги смирам сите во Москва: денес никој не планира да нападне, никој да не освои, бидејќи тоа се животи на луѓе, пред се животи на Украинците. Нема да ги изложуваме на такви ризици“, објасни украинскиот министер.

Претходно рускиот претседател Владимир Путин изрази загриженост дека Украина ќе се обиде да го врати Крим со воени средства по влезот во НАТО. Според него, во тој случај Русија ќе мора да се бори со целата алијанса.

Неодамна, во Народната република Луганск и Доњецк, тие постојано го привлекуваа вниманието на подготовките на Вооружените сили на Украина за активни борбени операции во Донбас, кои беа забележани од нивните разузнавачки служби.

Во исто време, украинските безбедносни сили внимателно ја кријат концентрацијата на своите сили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…

Шолц: Војната во Украина би можело да…

„Никој не може да каже дали оваа…