Објавено на:

Украина од 1 септември започнува со приватизација?

t

Од 1 септември во Украина по скратена постапка ќе се објавуваат тендери за купување на напуштени државни магацини и погони.

Приватизацијата во Украина беше планирана уште минатата година, но одлуката на владата да ја започне на 1 септември, шест месеци по почетокот на војната, се уште е неочекувана.

Премиерот Денис Шмигал во четвртокот за време на разговорите со лидерите од регионот објави дека претседателот Володимир Зеленски го поставил спроведувањето на таа задача како приоритет и дека владата и Радата ја одобриле потребната законска рамка.

Во согласност со тие одлуки, лидерите од регионот добија задача на терен да подготват се што е потребно за „мали приватизации“ во селата и градовите, каде што луѓето знаат за објекти кои стојат со години или се користат неефикасно. Сега ќе може да се купат овие простори по фер цени и благодарение на програмите за грантови кои ќе ги мотивираат компаниите и луѓето да отворат работни места.

Украинските медиуми пишуваат дека на граѓаните на прво место ќе им бидат понудени на продажба напуштени и неискористени работилници, сали и слични објекти.

Силосите досега беа претежно стационирани во источна и централна Украина, а сега сопствениците на магацини во близина на непријателските операции се обидуваат да ги пренесат на запад и понатаму во странство.

Шмигал посочи дека приватизацијата се однесува особено на земјоделството, а постапката ќе се скрати од 100 на 25 дена. Барањата ќе може да се поднесуваат по електронски пат. Според премиерот, на почетокот на септември, според распоредот, ќе бидат објавени тендери за складишни силоси за жито, а на тендерите ќе можат да учествуваат и операторите со оглед на моменталниот недостиг на капацитет.

До крајот на мај, Украина изгуби речиси 13 милиони тони капацитет за складирање жито: дел од нив беше уништен во војната, а дел остана на територијата што сега ја држат Донбас и руските сили.

Во Украина нема забрана за приватизација за време на војната, но по рускиот напад на Украина, приватизацијата беше блокирана бидејќи не работеа регистрите и нотарите, а Антимонополскиот комитет не издаваше лиценци. На крајот на јули, Врховниот совет за труд усвои закон со кој се деблокира приватизацијата и се ажурираат нејзините процедури.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓорѓиевски: Кисела Вода ќе ги субвенционира сметките…

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски…

(Видео) Грчки борбен авион пресретна либански цивилен…

Грчки борбен авион пресретнал либански цивилен авион!…

Политиката против правдата – кој го штити…

Арафат Муареми, директорот на Финансовата полиција, се…

Електричните автомобили ќе чинат загуба на стотици…

Секој голем производител на автомобили сега го…

Полјански за воената операција на Русија: Можеме…

Полјански за специјалната операција: Може да биде…