Објавено на:

Украина распиша потерница по рускиот патријарх Кирил

t

Министерството за внатрешни работи на Украина објави листа на трага по патријархот московски и на цела Русија Кирил, кој наводно „се крие од предистражната постапка“, како што е наведено во базата на податоци на украинската полиција.
Според украинското Министерство за внатрешни работи, Службата за безбедност на Украина го бара рускиот патријарх врз основа на обвиненијата објавени на 11 ноември, а информацијата е дополнета на 15 декември со фотографија на патријархот и неговото световно име – Владимир Гундаев, и информации дека по него е распишана потерница.


На почетокот на ноември, властите во Киев, познати по прогонот против Руската православна црква, објавија дека е покренато обвинение против патријархот Кирил за „загрозување на територијалниот интегритет и суверенитет на Украина“. Тогаш, сепак, не беше наведено дека по него е распишана потерница.
Поглаварот на Руската православна црква претходно ги повика сите христијански цркви и меѓународни организации да ја поддржат канонската Украинска православна црква, чија работа беше забранета со одлука на Врховната Рада на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…

Шолц: Војната во Украина би можело да…

„Никој не може да каже дали оваа…