Објавено на:

Украинската вицепремиерка соопшти: Само денес се евакуирани повеќе од 7000 цивили преку хуманитарните коридори

t

Вицепремиерката на Украина Ирина Верешчук соопшти дека денеска преку седум хуманитарни коридори се евакуирани повеќе од осум илјади луѓе.

„Денес вкупно 8.507 луѓе се спасени и евакуирани преку седум хуманитарни коридори“, рече Верешчук за време на брифингот.


Во таа насока, таа додаде дека од осумте планирани хуманитарни коридори за евакуација на луѓето од регионите Доњецк, Луганск и Киев, денеска се отворени седум.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски бара 100 милијарди евра за обнова…

„Закрепнувањето на Украина е најголемиот придонес за…

Трас денеска ќе го објави планот за…

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас…

Возбудливата љубовна приказна на Европејците и Украинците…

Се чини дека возбудливата љубовна приказна на…

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги…

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели…

Русите гневни: Украина го ганатира Белгород, има…

Најмалку три лица загинаа, а десетици станбени…