Објавено на:

Украинска морнарица веќе не постои: Русија објави најнови податоци за воената операција

t

Воздухопловните сили, воздушната одбрана и морнарицата на Украина речиси уништени: Руската војска објави официјални бројки.

Украинското воздухопловство и системот за противвоздушна одбрана практично беа целосно уништени за време на руската специјална воена операција, изјави началникот на Главната оперативна управа на Генералштабот на руските вооружени сили, Сергеј Рудскаја.

„Украинската морнарица повеќе не постои“, рече тој.

Според генералот, демилитаризацијата на Украина се врши со напади со голема прецизност врз воената инфраструктура, местата каде што се наоѓаат формации и воени единици, аеродроми, командни пунктови, арсенали и складишта за оружје и воена опрема, како и армиски акции насочени кон уништување на непријателските трупи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема индиции дека Русија ќе употреби нуклеарно…

Портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер денеска…

„Се отвора втор фронт“ против Русија: Молдавија…

Според нивните зборови, менторите му наложиле на…

Рускиот Рибар: Украинците користат американска технологија, секоја…

Руски "Рибар" на Твитер детално ја објаснува…

Српски аналитичар: Русија никогаш не го бранела…

Српскиот аналитичар Горчин Стојановиќ изјави дека Русија…

Чешка ги повика нејзините државјани да ја…

Чешка ги повика своите граѓани да ја…