Украинскиот генерал тврди дека знае кога Русија ќе нaпaдне

t

Во интервју за весникот Тајмс, Александар Пављук, генерал-полковник во украинската армија, тврди дека Русија би можела да ја нападне Украина на 20 февруари – денот на завршувањето на Зимските олимписки игри 2022 година во Пекинг. Пављук го опиша како „датум што не засега нас“, претпоставувајќи дека Кремљ не би сакал да го расипе спортскиот настан организиран од Кина, пренесува РТ

Посебен извештај на Блумберг во саботата тврди дека кинескиот претседател Си Џинпинг можеби лично побарал од Путин да го прекине наводниот напад, за да не „покрене инвазија на Украина во средината на олимпискиот момент на Кси“. Извештајот не обезбеди докази, цитирајќи еден дипломат во Пекинг кој побара да не биде идентификуван зборувајќи за такви сценарија

Кина подоцна ги демантираше овие вести, тврдејќи дека не побарала такво нешто од Русија

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјите на НАТО формираа заедничка мисија во…

Земјите на НАТО формираа заедничка мисија во…

Лавров: Кина го предложи досега најразумниот мировен…

Кина го предложи досега најразумниот мировен план…

Волстрит журнал: Макрон ќе испрати 1.500 војници…

Францускиот претседател Емануел Макрон им порача на…

Руските банки ќе ги простат кредитите на…

Банките самостојно ќе ги отпишуваат кредитите на…

Нова скандалозна изјава на Медведев: Ликвидација на…

Украинското раководство ќе се соочи со судбината…