Украинскиот министер за надворешни работи бара итен прeкин на дипломатските односи со Русија

t

Шефот на Министерството за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба изјави дека веќе испратил предлог до претседателот Володимир Зеленски да ги прекине дипломатските односи со Русија.

„Вечерва потпишав петиција до претседателот на Украина со предлог за прекин на дипломатските односи со Русија. Мислам дека секогаш мислев дека тоа требаше да се направи во 2014 година. За жал, тогаш оваа одлука не беше донесена“, рече Кулеба на брифинг попладнево во амбасадата на земјата во Вашингтон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трамп му вети на Зеленски дека ќе…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп синоќа во…

Мицкоски се сретна со Зеленски во Лондон:…

Премиерот Мицкоски во Лондон се сретна со…

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Кремљ ги засили мерките за безбедност на…

Безбедноста на претседателот на Русија, Владимир Путин,…