Објавено на:

Украинскиот министер за надворешни се сретна со американскиот државен секретар Блинкен: Потребна е заштита на украинското небо

t

Украинскиот министер за надворешни работи Кулеба изјави дека се сретнал со американскиот државен секретар Блинкен на украинско-полската граница и дека страните имале „продуктивни“ разговори за идните чекори.

Кулеба и Блинкен разговарале за итно зајакнување на одбранбените капацитети на Украина, особено во заштитата на небото од руската авијација, соопшти украинското Министерство за надворешни работи.


„Не можам да кажам дека има барем некаков напредок“, рече Кулеба на прашањето за преговорите со Руската Федерација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кулеба: Добиваме повеќе оружје и друга помош!

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба…

Зеленски: Хрватска знае што значи да се…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ пристигна во…

Папата Франциск: Рускиот Патријарх Кирил даде поддршка…

Папата Франциск изјави дека побарал средба во Москва…

Голем напредок: Путин прифати да се сретне…

Рускиот претседател Владимир Путин ќе го прими…

Џафери се сретна со летонскиот претседател: Не…

Претседателот на Собранието Талат Џафери се сретна…