Објавено на:

Украинскиот претседател Зеленски нема да биде биде дел од делегацијата за преговори со Русија

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски дефинитивно нема да биде дел од делегацијата во преговорите со Русија.

Тоа го изјави амбасадорката на Украина во САД, Оксана Маркарова.

Таа за „Си-ен-ен“ изјави дека украинскиот претседател останува да ја брани земјата, го повика рускиот претседател да ја прекине војната и рече дека Украина ќе испрати делегација на преговорите.

Амбасадорката додаде дека Украина е секогаш подготвена за разговори, но дека не е подготвена да се предаде.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Руските нуклеарни подморници испукаа „Калибри“ и „Гранит“…

Нуклеарните подморници Северодвинск и Орао од руската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…