Објавено на:

Украински гувернер: Русите влегоа во Северодонецк, имаме сила и ресурси да се браниме

t

Украинските сили можеби ќе треба да се повлечат од последното упориште во Луганск за да избегнат апсење, тврди гувернерот на тој источен украински регион, Серхи Хајдаи.

Хајдаи објави дека руските сили влегле во Северодонецк, клучниот град во Луганск и најголемиот град во регионот на Донбас, кој се уште е под контрола на украинските сили.


-Оштетени се околу 90 отсто од зградите во Луганск, рече Хаидаи, додавајќи: „Русите нема да можат да го заземат Луганск во наредните денови, како што предвидуваа аналитичарите“.

– Имаме сила и ресурси да се браниме. Сепак, можно е да треба да се повлечеме од некои делови за да не бидеме опколени, изјави Хаидаи. Ако руските сили го освојат Северодонецк, тоа ќе значи дека го контролираат целиот Луганск.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…

Москва: Украинската армија нападна нафтена платформа во…

Руските медиуми објавија дека украинските сили нападнале…

Литванија ќе продолжи да го блокира Калининград

Јасно ѝ кажав на претседателката на Европската…

Русија: Во Киев погодивме фабрика за оружје,…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…