Објавено на:

Украински професор: Еве зошто Кина, Иран, Ерменија и Белорусија се плашат од пораз на Русија

t

Додека резултатите од руско-украинската војна не се познати, има неколку земји кои би можеле да се плашат од пораз на Русија.

Пишувајќи за тинк-тенк Атлантскиот совет, еден професор вели дека само „мал број“ земји се подготвени да ги бранат акциите на Москва и четири земји се појавија како клучни сојузници – Кина, Иран, Белорусија и Ерменија.

Тарас Кузио, професор по политички науки на Националниот универзитет во Киев, академија Мохила, вели дека и покрај нивната позиција, овие земји се „обединети од заедничкиот страв од тоа, што може да значи рускиот пораз во Украина за нивните земји“.

Кина

Тој вели дека додека Кина престанала да нема „директна поддршка“ за руската инвазија, таа усвоила позиција што може да се нарече „неутралност-пријателски настроена кон Кремљ“.

Тој продолжува да сугерира дека рускиот пораз „значително би ги искомплицирал“ сите идни кинески напори да го нападне Тајван, додавајќи дека ако западната воена помош и помогне на Украина да обезбеди победа, тоа би можело да ги зголеми шансите за сличен тип на поддршка за Тајван против можна кинеска агресија.

Белорусија

За Белорусија, тој сугерира дека рускиот пораз во Украина најверојатно ќе „запали домашни немири“ и ќе влијае на режимот на Александар Лукашенко.

Ерменија

За Ерменија, Кузио вели дека земјата уште ја смета „Русија како заштитник на земјата“ од согледаните закани за националната безбедност што ги претставуваат Азербејџан и Турција.

Иран

За Иран, Кузио вели дека земјата ги дели геополитичките мотивации на Кина за поддршка на руската инвазија. Но, тој додаде дека раководството се плаши дека рускиот пораз во Украина би можел „да ги зголеми барањата за демократски промени“ во Иран.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Австралија ќе обезбеди рекорден пакет воена помош…

Австралиската влада ќе и го обезбеди на…

Чешка до крајот на годината ќе ѝ…

Чешкиот претседател Петр Павел ја најави претстојна…

Кулеба: Украина не може да чека уште…

Ветувањето дека Украина ќе стане членка на…

(Видео) Авион се урна во Подмосковље –…

Авионот „Сухој Суперџет“ се урна во Подмосковље…

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…