Објавено на:

Украинското разузнавање открти 620 руски шпиони низ Европа

t

Украинското воено разузнавање денеска ги објави имињата и податоците на 620 лица за кои се тврди дека се офицери на руската Федерална служба за безбедност вклучени во „криминални активности“ во Европа.

Во објава на руски јазик на својата официјална веб-страница, разузнавачката служба на украинското Министерство за одбрана наведе луѓе за кои рече дека се вработени во ФСБ регистрирани во седиштето на агенцијата во Москва.

„Вработените во ФСБ на Русија се вклучени во криминалните активности на државата-агресор во Европа“, се вели во соопштението, без да се споделат дополнителни детали за наводните злосторства.

Ги наведе имињата под фотографијата на московското седиште на ФСБ наследник на безбедносната полиција на КГБ од советската ера.

Ројтерс сепак не успеа да ја потврди информацијата. Русија веднаш не го коментираше списокот со имиња.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гасот “секна”, научници предупредуваат: Следува невообичаено студена…

На европските земји можеби им претстои постудена…

Орбан: Да бидеме искрени, ако продолжи вака…

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, на Фејсбук напиша…

Оптимистичка прогноза на Блумберг: Европа ќе преживее…

Се очекува зголеменото купување на течен природен…

Турција ќе ја храни Европа додека таа…

Во Европа, насадите во оранжериите се намалени…

Доаѓа зима: Америка нема доволно гас за…

Американските производители на нафта и гас нема…