Објавено на:

Уништени 84 украински воени објекти, заземени се нови територии: Русија го претстави денешниот напредок на операцијата во Украина

t

Соопштува Министерството за одбрана на Руската Федерација, како напредува специјалната воена операција во Украина:

Високопрецизно оружје со долг дострел погоди воени објекти во Украина

Уништени се големи складишта за гориво и лубриканти на украинските војници во Лисичанск и Краматорск, складишта за ракетни и артилериски во Дружковка и складишта за муниција во Надеждинка и Новоалександарвка.

Авијацијата погоди 83 украински воени објекти, вклучувајќи 4 командни пунктови, 4 противвоздушни ракетни системи, три складишта за ракети и артилерија и муниција и 68 складишта за воена опрема

Системите PVO соборија 6 украински беспилотни летала во воздух, вклучително и еден Бајрактар ​​ТБ-2

Од почетокот на специјалната воена операција уништени се 236 беспилотни летала, 185 противвоздушни ракетни системи, 1.547 тенкови и други оклопни борбени возила, 154 повеќецевни ракетни фрлачи.

Единиците на руските вооружени сили во текот на денот напредувале уште 4 километри и се приближиле до населбата Новомихајловка.

Силите на ДНР ја презедоа контролата врз селото Верхњеторечкоје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Думата разгледува конечно влегување на украинските региони…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети дека…

Да им се спротивставиме на ѓаволите: Муслиманските…

Муфтиите од Кавказ ги повикаа муслиманите да…

(Видео) ИСКАНДЕРИ ПРИСТИГНАА ВО ХЕРСОНСКИОТ РЕГИОН: Русија…

Руската армија продолжува да и испорачува на…

И САД ја пуштија низ вода: Сега…

Процедурата за прием на Украина во НАТО…

Кисинџер: Неразумни се обидите на САД да…

Обидите на Вашингтон да ја вклучи Украина…