Објавено на:

УНРВА: 35-45 загинати во нападот врз училиштето во Газа – Израелската армија тврди дека 20 до 30 борци биле во училиштето

t

Директорката за комуникации на УНРВА, Џулиет Тума, изјави за Ројтерс дека меѓу 35 и 45 биле убиени во израелската офанзива врз училиштето Нусејрат, но сè уште не може да го потврди бројот.

Израел и војската проценуваат дека имало 20-30 борци погодени од воздушен напад рано наутро во училиштето на Агенцијата за бегалци на ОН (УНРВА), изјави портпаролот на израелската војска.

Портпаролот на армијата и потполковник Питер Лернер изјави дека многу борци биле убиени и рече дека не знаел за цивилни жртви во нападот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нетанјаху објави листа: За ова не може…

Додека израелскиот тим се подготвува да отпатува…

Израелските тенкови влегоа во Газа!

Израелските сили рано утрото го нападнаа градот…

Нетанјаху: Подготвен сум да трпам лични напади…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ја објасни…

Папата Франциск ги повика Израел и Хамас…

Папата Франциск денеска повика на итна испорака…

Шпаниjа ќе поднесе тужба против Изpаeл за…

Шпанија најави дека ќе се придружи на…