Урнебесно: Папата Франциск ги опомена свекрвите – Внимавајте како зборувате, особено со снаите

t

Папата Франциск им искажа почит на свекрвите, кои општо важат за жртви на најтривијалните клишеа и ги повика да „обрнат внимание на својот јазик“, особено во однос со нивните снаи.

Неделната аудиенција на плоштадот Свети Петар беше посветена на односите меѓу различните генерации, а папата имаше долга дигресија за „митскиот карактер“ на свекрвата во општеството.

„Свекрвата, не велам дека ја гледаме како ѓавол, но отсекогаш е погрдно претставена. Но, не заборавајте дека свекрвата е мајка на вашиот сопруг“, посочи тој. „Ние си велиме колку е подалеку свекрвата, толку подобро. Но, не е така. Таа е мајка и повозрасна личност. За една жена најубава работа е да си дочека внучиња. Кога нејзините деца имаат деца, таа повторно оживува“, вели 85-годишниот папа.

Тој ги предупреди снаите:

„Останете во контакт со вашите свекрви. Понекогаш се малку посебни, но му пружиле мајчинство на вашиот сопруг. Барем усреќете ги“.

Но, папата ги предупреди и свекрвите:

„Ви велам да внимавате како се изразувате, како зборувате со снаите. Девијациите на јазикот се еден од најгрдите гревови на свекрвите“, смета тој.

Извор: Кајгана

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Можна средба на Папата и рускиот патријарх…

Рускиот патријарх Кирил и папата Франциско најверојатно…

Папата до сопствениците на миленици: Отфрлањето на…

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, ризикуваше…

Во бракот има три клучни зборови според…

Со цел да ги охрабри брачните двојки,…

(Видео) Прогласена cмpтта на поглаварот на Римокатоличката…

Најголемата британска комерцијална медиумска организација, „ITV News“,…

Пaпата Фpанциск одpжа миca зa Бaдник вo…

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, денеска…