Објавено на:

УХМР: Денес сончево, од утре повторно дожд и снег

t

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Особено долж повардарието ќе дува слаб до умерен, а повремено и засилен ветер од северозападен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 2 до 11 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, додека максималната температура ќе се искачи до околу 9 степени.

Потоа од утре попладне и навечер па натаму следува период на променливо облачно време, на повеќе места со повремени врнежи од дожд и снег на пониските, и само снег на повисоките места и на планините. Повремено и локално врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ.

Што се однесува до температурите, минималните на повеќе места ќе се спуштаат под нулата, односно истите ќе се спуштаат во интервалот од -5 до 3 степени, додека максималните во текот на утрешниот ден ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 12 степени, додека значителен пад на истите ќе има за време на викендот, кога ќе се искачуваат во интервалот само од 1 до 7 степени и истите ќе бидат под повеќе годишниот просек за месец Март.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Доаѓа топол бран од Африка: Температури до…

Пред нас е нов бран на повисоки…

Не заборавајте: Еве кога се поместуваат стрелките…

Менувањето на часовникот се случува двапати годишно…

Времето денес променливо облачно со слаб ветер

Променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува…

Доаѓа „Арктичка експлозија“ Британските метеоролози предвидуваат ледени…

Крис Ингланд, продуцент за временска прогноза за…

Метео: Видете какво ќе биде времето денес

Од УХМР јавуваат дека времето денеска ќе…