Уште два часа до гласањето за Владата на Ковачевски

t

Во Собранието на Македонија во тек е вториот ден од дискусиите за новата Влада. Во моментов пратениците се на пауза, при што претседателот на Собранието Талат Џафери ќе се консултира со координаторите на пратеничките групи за текот на последното продолжение на оваа седница, кое треба да заврши со завршните зборови на премиерот.

„Најавувам половина час пауза и ги поканувам координаторите на пратеничките групи на консултации. Со ова, по паузата да ја затвориме дискусијата за предметното прашање. Половина час пауза“, рече Џафери.

Според Деловникот на Собранието, расправата за програмата и за составот на владата се одвива два дена.

Седницата почна вчера, додека гласањето на новата Влада мора да се одржи пред полноќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Курти: Многу Влади можат да сонуваат за…

Премиерот на Косово, Албин Курти во саботата…

Две милијарди денари од државниот буџет ќе…

Владата на Република Македонија, на денешната седница…

Владата им ги реализира проектите на градоначалниците…

Дали СДСМ почна да им реализира проекти…

Ковачевски: Техничката влада е дефинирана со закон,…

 Техничката влада е дефинирана согласно закон и…

Продолжува амандманската расправа за Предлог-Буџетот за 2024…

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска…