Објавено на:

Уште една членка на ЕУ се противи: Нема да се откажеме од рускиот гас

t

Во пресрет на преговорите со претседателот на Франција, Емануел Макрон, премиерот на Холандија, Марк Руте, во Париз изјави дека државата не може да се откаже од снабдувањето со нафта и гас од Русија.


„Нема да повикувам на прекин на испораките на нафта и гас од Русија. Тоа е невозможно затоа што ни се потребни. Тоа е непријатна вистина, но можеме повеќе да ја промовираме нашата зелена агенда“, рече премиерот.Да потсетиме, САД го забранија увозот на енергија од Русија поради ситуацијата во Украина. Забраната за увоз се однесува на руската сурова нафта, нафтени деривати, течен природен гас и јаглен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најава за нова војна: Руски сенатор вели…

Руски сенатор: Темата за денацификација на Европа…

“Шел” ги затвара сите бензински пумпи во…

"Шел" го напушта рускиот пазар! Британската нафтена…

(Видео) Гајнудин: Цел исламски свет очекува претседателот…

Целиот исламски свет очекува претседателот Владимир Путин…

Убиени повеќе од 200 украински војници, соборени…

На 88-от ден од специјалната операција во…

Медински: Русија е спремна да преговара со…

Помошникот на претседателот на Русија, шеф на…