Објавено на:

Фасцинантно: Русија го покажа противтенковскиот систем “Корнет” во Белорусија

t

Руските единици кои учествуваат на воените вежби „Сојузничка одлучност“ во Белорусија ја покажаа силата на најновиот противтенковски систем „Корнет“, пренесува телевизијата „Ѕвезда“.

Во светот нема аналози во однос на можноста да се пробие оклопот и опсегот на „Корнетот“. Сите странски конкуренти, вклучително и американскиот систем Javelin, заостануваат зад рускиот систем по сите клучни параметри, се вели во написот.

Колку и да е силен оклопот на противничките тенкови, тие практично немаат шанси да преживеат по средбата со „Корнет“, додава авторот.

Операторот на противтенковскиот систем Максим Смирнов го совлада ракувањето со системот по само неколку часа обука.

„Во моментот на лансирање на ракетата насочувам и набљудувам низ целта. „Продолжувам да ја контролирам ракетата и го гледам уништувањето на целта“, рече тој.

„Корнетите“ веќе се покажаа на полигонот „Брестски“ во Белорусија при големи маневри на борбена координација на единиците на руските и белоруските вооружени сили. Лансирањето беше лично следено од рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. За време на вежбата, сите цели беа успешно погодени.

„Системот е опремен со различни видови муниција. Може да цели на оклопни возила и други непријателски цели. Има и муниција наменета за уништување на противничките утврдувања“, изјави командантот на противтенковскиот вод Данил Гајфулин.

Потоа доаѓа најновото десантно борбено возило – БМД-4, вооружено со противтенковски ракети „Аркан“. Операторот е да ја избере целта, се друго работи автоматски.

Најновиот електронски систем за водење овозможува ракетата да не скршнува од својот пат. Тој ќе ја доведе ракетата до одредената точка дури и ако противникот користи димна завеса.

Да потсетиме, во тек е реакцијата на силите за реакција на Сојузната држава Русија и Белорусија.

Се одвива во две фази. Во првата фаза (до 9 февруари) групите војници ќе бидат прераспоредени и создадени на територијата на Белорусија. Во втората фаза (од 10 до 20 февруари) ќе се одржат заеднички вежби „Сојузничка определба 2022“ во чии рамки ќе се врши сузбивање и отфрлање на надворешната агресија, како и борба против тероризмот и заштита на интересите на Сојузна држава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јотова стана миротворец: Се залага за преговори…

Бугарскaта потпретседателка Илијана Јотова се залага за…

Хрватски воен аналитичар: Дронот кој падна во…

Денеска се случила експлозија во градот Киреевск…

Вучиќ ја продаде куќата: Америка ќе биде…

Србија успеа да го издржи притисокот од…

Украински дрон експлодираше на 250 километри од…

Во областа Тула во Русија, недалеку од…

Борел се закани со нови санкции: Ако…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…