Објавено на:

Фасцинантно: Русија го покажа противтенковскиот систем “Корнет” во Белорусија

t

Руските единици кои учествуваат на воените вежби „Сојузничка одлучност“ во Белорусија ја покажаа силата на најновиот противтенковски систем „Корнет“, пренесува телевизијата „Ѕвезда“.

Во светот нема аналози во однос на можноста да се пробие оклопот и опсегот на „Корнетот“. Сите странски конкуренти, вклучително и американскиот систем Javelin, заостануваат зад рускиот систем по сите клучни параметри, се вели во написот.

Колку и да е силен оклопот на противничките тенкови, тие практично немаат шанси да преживеат по средбата со „Корнет“, додава авторот.

Операторот на противтенковскиот систем Максим Смирнов го совлада ракувањето со системот по само неколку часа обука.

„Во моментот на лансирање на ракетата насочувам и набљудувам низ целта. „Продолжувам да ја контролирам ракетата и го гледам уништувањето на целта“, рече тој.

„Корнетите“ веќе се покажаа на полигонот „Брестски“ во Белорусија при големи маневри на борбена координација на единиците на руските и белоруските вооружени сили. Лансирањето беше лично следено од рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. За време на вежбата, сите цели беа успешно погодени.

„Системот е опремен со различни видови муниција. Може да цели на оклопни возила и други непријателски цели. Има и муниција наменета за уништување на противничките утврдувања“, изјави командантот на противтенковскиот вод Данил Гајфулин.

Потоа доаѓа најновото десантно борбено возило – БМД-4, вооружено со противтенковски ракети „Аркан“. Операторот е да ја избере целта, се друго работи автоматски.

Најновиот електронски систем за водење овозможува ракетата да не скршнува од својот пат. Тој ќе ја доведе ракетата до одредената точка дури и ако противникот користи димна завеса.

Да потсетиме, во тек е реакцијата на силите за реакција на Сојузната држава Русија и Белорусија.

Се одвива во две фази. Во првата фаза (до 9 февруари) групите војници ќе бидат прераспоредени и создадени на територијата на Белорусија. Во втората фаза (од 10 до 20 февруари) ќе се одржат заеднички вежби „Сојузничка определба 2022“ во чии рамки ќе се врши сузбивање и отфрлање на надворешната агресија, како и борба против тероризмот и заштита на интересите на Сојузна држава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лукашенко слави 30 години како претседател на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска му ја…

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Кремљ ги засили мерките за безбедност на…

Безбедноста на претседателот на Русија, Владимир Путин,…

Захарова: Украина подготвувала атентат на Путин

Обидот за убиство на рускиот претседател Владимир…