Објавено на:

Фаучи ќе биде најбогатиот пензионер во САД, со најголема државна пензија во историјата

t

Д-р Ентони Фаучи е на федералниот платен список 55 години и моментално не планира да се пензионира, но кога ќе се пензионира, новата анализа на евиденцијата на директорот на Националниот институт за алергии и заразни болести покажува дека тој ќе ја добие најголемата државна пензија во историјата на САД.

„Нашите ревизори на OpenTheBooks.com проценуваат дека годишното пензионирање на д-р Фаучи ќе надмине 350.000 долари. Потоа, неговата пензија и бенефиции ќе продолжат да се зголемуваат преку годишни прилагодувања на трошоците за живот. Фаучи има 55 години стаж како федерален работник“, известува Адам Анджејевски, основач и претседател на фондацијата со седиште во Илиноис, која може да се пофали дека објавува каде се троши „секој долар во реално време“ од владините трошоци на сите нивоа во Соединетите држави.

Кариерата на Фаучи започна во Националниот институт за здравје во 1966 година, како дел од програмата за интрамурално истражување позната како Жолти беретки. Потоа, откако отслужи 18 месеци како шеф во Медицинскиот центар Корнел на болницата во Њујорк, Фаучи се врати во НИХ како врвен истражувач. Во 1984 година, Фаучи беше именуван за директор на НИАИД, неговото сегошно работно место, НИАИД е дел од НИХ.

„Втора година по ред, Фаучи беше највисоко компензиран федерален вработен и заработи повеќе пари од претседателот и генерали со 4 ѕвезди. Како директор на Националниот институт за алергија и заразни болести (НИАИД), Фаучи заработил 434.312 долари во 2020 година, последната достапна година, а 417.608 долари во 2019 година“, рече Анджејевски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фаучи бил „шверцуван“ во централата на ЦИА…

Д-р Ентони Фаучи бил „шверцуван“ тајно во…

Фаучи си заминува од владата во САД…

Поранешниот директор на Институтот за алергии и…

САД донираа речиси 35 милиони евра за…

Претседателката на Косово Вјоса Османи и вршителот…

Милијарда долари фалсификувани пари запленети во Истанбул

Турските безбедносни сили заплениле една милијарда долари…

Русија ги прекина меѓународните трансакции во долари,…

Практично нема прекугранични трансфери на пари од…