Објавено на:

Федерален cyдија во САД ги блokиpaше мерките на Пeнтагон за невakциниpaни вojници

t

Федерален судија на САД во понеделникот издаде прелиминарна наредба, блокирајќи го Министерството за одбрана да преземе мерки против група од 35 членови на морнарицата кои одбија да примат вакцина против коронавирус.
Ова, исто така, го доведе во прашање барањето на Пентагон дека сите американски војници мора да бидат вакцинирани.
Американскиот окружен судија Рид О’Конор утврди дека пандемијата не и дава дозвола на владата да ги укине слободите што ги има секој Американец и дека припадниците на војската имаат право да избегнуваат вакцинација на верска основа, пишува Вашингтон пост.
„Овој суд не го намалува влијанието на Ковид-19 врз армијата. Вкупно, нашите вооружени сили загубија преку 80 животи поради КОВИД за време на пандемијата“, напиша О’Конор во пресудата од 26 страници во понеделникот.

Судијата изјави дека губењето на верските слободи ја надминува секоја можна штета за морнарицата и дека дури и најлошите околности не можат да го оправдаат губењето на уставните права.

Портпаролот на Пентагон, Џон Кирби, во понеделникот изјави дека претставниците на Министерството за одбрана биле информирани за забраната и дека ја разгледале, пренесува Танјуг.
Војниците, група која вклучува „Фоки“ и други членови на командата за специјални намени на морнарицата, поднесоа тужба во ноември против претседателот Џозеф Бајден, министерот за одбрана Лојд Остин, секретарот на морнарицата Карлос Дел Торо и Министерството за одбрана да ги оспорат задолжителните вакцини за припадниците на морнарицата, наведува американскиот весник.
Војниците се повикаа на нивните религиозни убедувања, а тужбата беше поднесена од First Liberty Institute, непрофитна организација специјализирана за одбрана на верските слободи.
Мајкл Бери, адвокат на институтот, изјави за Вашингтон пост дека пресудата испраќа јасна порака до администрацијата на Бајден, Пентагон и морнарицата дека припадниците на војската не треба да се откажат од своите верски слободи кога ѝ служат на својата земја.
Наредбата доаѓа откако речиси сите повеќе од еден милион активни членови на американската војска примија барем една доза од вакцината против коронавирус и откако Министерството за одбрана почна да ги отпушта оние што не го направија тоа, според Вашингтон пост.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Највисокиот американски генерал го предупреди Конгресот за…

Официјален Пентагон тврди дека неусвојувањето на новиот…

Митовски: Никогаш, никому американците не влепиле ваков…

Не дека многу ги почитувам или поздравувам…

Републиканците најавија гласање на импичмент за Бајден

Републиканците во Претставничкиот дом на САД во…

Јакимовски за тушот од О’Брајан за Мицкоски:…

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, на Фејсбук…

Северна Кореја отфрли разговори со „дволичните“ САД

Пјонгјанг ја отфрли понудата за продолжување на…