Објавено на:

Финска за 10 дена ќе објави дека сака во НАТО!

t

Финска на 12 мај ќе објави дека ќе поднесе барање за членство во НАТО, објави финскиот весник „Илталехти“, повикувајќи се на анонимни извори од финската влада.

Објавата ќе се случи во два чекори, пишува весникот. Истиот ден, финскиот претседател Саули Ниинисто ќе ја соопшти својата поддршка за влез на земјата во НАТО, а потоа парламентарните групи ќе дадат одобрение за пријавата.


Руската инвазија на Украина ги турна Финска и Шведска кон членството во НАТО. Откако Русија ја нападна Украина, тие земји ја напуштија идејата дека е најдобро мирот да се одржува на начин на кој јавно нема да се поддржува ниту еден голем блок.

Според финскиот устав, надворешната и безбедносната политика на земјата ги одредува претседателот во соработка со владата.

Одлуката за пријава за членство ќе биде потврдена на состанокот на претседателот и клучните владини министри по првичните објави на претседателот и парламентот, објави Илталехти.

Русија, која со Финска дели долга дури 1.300 километри граница и историја на конфликти пред 1945 година, предупреди дека Калининград, руска енклава на балтичкиот брег, повеќе нема да се смета за регион без нуклеарно оружје доколку Финска и Шведска решат за влез во НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Турција и Русија ги поврзуваат заеднички проекти,…

Турција и Русија ги поврзува соработка, Анкара…

Нашата врска е на пауза, ова не…

Првата дама на Украина, Олена Зеленска (44),…

Од што ќе живеат тие луѓе? 27.167…

Мајската плата се уште ја чекаат 27.167…

И Бугарија има со што да “се…

ФБИ нуди награда од 100.000 долари за…

Тешка сообраќајна несреќа во Чаир: Повреден е…

Вчера во 06.40 часот во СВР Скопје…