Објавено на:

Фон дер Лајен: Бугарскиот план е еден од најамбициозните

t

Бугарскиот план за закрепнување е исклучително добар и е еден од најзелените планови во ЕУ. Ова го истакна претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, која во Гранитната сала на Министерскиот совет и официјално ја предаде позитивната оценка за мерките и проектите поставени од нашата земја. Тие вредат 12 милијарди лева – 10% од бугарскиот БДП.

„60% од средствата според планот одат за Европскиот зелен договор. Имате план за намалување на емисиите на стакленички гасови за 40% до 2025 година. Ова е амбициозно, но и многу неопходно. Тројно ги зголемувате ОИЕ до 2026 година и деактивирате протекување јаглен до 2038 година. Ова е вистински план кој од една страна ги намалува штетните емисии, а од друга страна има инвестиции во обновливи извори на енергија. Складирањето на енергија од батеријата е исто така важно. Спомнав и интерконектори, кои мислам дека се многу важни. „Гасот е важно прашање и тоа е еден од најамбициозните планови што ги имаме во ЕУ“, објасни таа.

Премиерот Кирил Петков истакна дека со проектите од областа на геотермалната енергија од минерални извори ќе имаме „чиста, континуирана и бугарска енергија“ и мерките во планот заедно со интерконекторот со Грција „ќе ни дадат голема независност, што Бугарија немало досега“.

Фон дер Лајен нагласи дека ЕУ мора да ги диверзифицира своите енергетски испораки до „сигурни извори“ на сметка на рускиот јаглен, нафта и гас. „Нашите договори се јасни – плаќањата се или во евра или во долари. Го разгледуваме указот (на Путин), но на прво читање е многу јасно дека се придржуваме до договорите“, нагласи таа.

Петков нагласи дека, иако парите од Брисел се очекуваат до крајот на летото, од утре ќе почне рефинансирањето на проектите, за да нема доцнење во нивната реализација. Меѓу нив се набавка на нови возови за БДЗ, реформи во предучилишното и училишното образование, создавање центри за наука, технологија, инженерство и математика, поддршка на бизнисот, дигитализација, но и борба за владеење на правото – со можност за судија да го истражи главниот обвинител и со реформа на КПКОНПИ.

„Главниот фокус овде е одговорноста – моќта и одговорноста мора да бидат рака на ракот. Тоа се чекори од реформата, кои се конкретно објаснети во планот“, додаде претседателот на Европската комисија.

Таа му се заблагодари на бугарскиот народ за начинот на кој ги прима украинските бегалци и најави дека во сабота во Варшава ќе се одржи нов голем хуманитарен настан за нивна поддршка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се замрзнуваат цените на оризот и јајцата

Владата денеска треба да ги замрзне цените…

Обвинет и роднина на еден од загинатите…

Со сослушување нови сведоци предложени од Обвинителството…

Во затворот Идризово откриен тунел за бегство

Рано утрово затворската полиција во затворот во…

Игор Џамбазов се прости од Мешковски: Ме…

Доајенот на македонското глумиште Димче Мешковски почина…

И покрај налогот за апсење, Путин ќе…

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, по…