Објавено на:

“Форин полиси” за ситуацијата во Косово: Србија повторно си игра со оган

t

Се чини дека кавгите со Косово, ракувањето со Москва и триењето со Брисел станаа норма за Белград, посочува во својата анализа „Форин Полиси“, пренесува “Данас”.


Кога минатата недела се зголемија тензиите меѓу Косово и Србија, стравувањата од сериозно насилство поттикнаа силен одговор од мировната мисија на НАТО на Косово.

Мисијата предводена од НАТО внимателно ја следи и е подготвена да интервенира доколку стабилноста е загрозена“, се вели во соопштението.

Последниот спор настанал, објаснува Форин полиси, поради реципрочните мерки што ги најави Косово во однос на регистарските таблички и личните карти, потези кои Србија и етничките Срби кои живеат на Косово ги сметаат за провокација бидејќи не го признаваат суверенитетот на Косово.

Не му требаше долго на српскиот претседател Александар Вучиќ, се наведува во текстот, да ги испука своите стандардни реторички куршуми кон косовските лидери.

Ќе се молиме за мир и ќе бараме мир, но нема да има предавање, Србија ќе победи“, рече тој на прес-конференцијата.

Ситуацијата се смири на почетокот на неделата по интервенцијата на Џефри Ховениер, американскиот амбасадор во Косово, кој успешно лобираше Приштина да ги одложи мерките за 30 дена за да се отстранат недоразбирањата.

Но, инцидентот предизвика тревога во западните престолнини, кои се чувствителни на заканите од регионално насилство по руската инвазија на соседна Украина кон крајот на февруари.

Остриот разговор на Вучиќ, како што велат, уште еднаш го привлече вниманието на интересниот став на Србија за војната во Русија.

Во своето обраќање во неделата, српскиот лидер го обвини Косово дека ја користи тешката ситуација во Украина за да ги задоволи сопствените интереси, споредувајќи се со лажна верзија на рускиот претседател Владимир Путин, а косовскиот лидер со помала верзија на украинскиот Володимир Зеленски.

„Од почетокот на инвазијата на Путин, Вучиќ помина по тенка линија помеѓу поддршката на западната осуда на воената агресија на Москва во Украина и обезбедувањето односите на Србија со Кремљ да останат недопрени.

Србија и Белорусија се единствените две европски земји кои не воведоа санкции кон Русија, посочува Форин Полиси, додавајќи дека Унгарија, исто така, направила се за да го спречи секој одговор на Европската унија на руската војна во Украина.

Дополнително, посочуваат тие, Белград го удвоил бројот на директни летови за Русија и покрај забраната на ЕУ за руски авиони. На гневот на западните лидери, Вучиќ во мај потпиша договор за уште три години руски гас, договор склучен телефонски директно со Путин. Од друга страна, Белград истакна дека Србија го поддржува суверенитетот на Украина.

Вучиќ, како и Унгарецот Виктор Орбан, тврди дека е лидер на мала земја и дека мора да ги задоволи потребите на српскиот народ, вклучително и да продолжи да се потпира на Русија за многу потребните енергетски резерви, посочува магазинот.

Мора да опстанеме, а мораме да се однесуваме рационално“, изјави Вучиќ.

Се чини дека кавгите со Косово, ракувањето со Москва и триењето со Брисел станаа норма за Белград, истакнува во својата анализа Форин полиси.

Како што се зголемија тензиите меѓу Косово и Србија минатата недела, стравувањата од сериозно насилство поттикнаа силен одговор од мировната мисија предводена од НАТО во главниот град на Косово, Приштина.

„Мисијата (КФОР) предводена од НАТО внимателно ја следи и е подготвена да интервенира доколку е загрозена стабилноста“, се вели во соопштението.

Последниот спор меѓу двете земји се појави, објаснува Форин полиси, поради реципрочните мерки што ги најави Косово во однос на регистарските таблички и личните карти, потези кои Србија и етничките Срби кои живеат на Косово ги сметаат за провокација бидејќи не го признаваат суверенитетот на Косово.

Не му требаше долго на српскиот претседател Александар Вучиќ, се наведува во текстот, да ги испука своите стандардни реторички куршуми кон косовските лидери.

Ќе се молиме за мир и ќе бараме мир, но нема да има предавање, Србија ќе победи“, рече тој на прес-конференцијата.

Ситуацијата се смири на почетокот на неделата по интервенцијата на Џефри Ховениер, американскиот амбасадор во Косово, кој успешно лобираше Приштина да ги одложи мерките за 30 дена за да се отстранат недоразбирањата.

Но, инцидентот предизвика тревога во западните престолнини, кои се чувствителни на заканите од регионално насилство по руската инвазија на соседна Украина кон крајот на февруари.

Остриот разговор на Вучиќ, како што велат, уште еднаш го привлече вниманието на интересниот став на Србија за војната во Русија.

Во своето обраќање во неделата, српскиот лидер го обвини Косово дека ја користи тешката ситуација во Украина за да ги задоволи сопствените интереси, споредувајќи се со лажна верзија на рускиот претседател Владимир Путин, а косовскиот лидер со помала верзија на украинскиот Владимир Зеленски.

„Од почетокот на инвазијата на Путин, Вучиќ помина по тенка линија помеѓу поддршката на западната осуда на воената агресија на Москва во Украина и обезбедувањето дека односите на Србија со Кремљ ќе останат недопрени.

Србија и Белорусија се единствените две европски земји кои не воведоа санкции кон Русија, посочува Форин полиси, додавајќи дека Унгарија, исто така, направи се за да го спречи каков било одговор на Европската унија на руската војна во Украина.

Дополнително, посочуваат, Белград го удвоил бројот на директни летови за Русија и покрај забраната на ЕУ за руски авиони. На гнев на западните лидери, Вучиќ во мај потпиша договор за уште три години руски гас, договор склучен телефонски директно со Путин. Од друга страна, Белград истакна дека Србија го поддржува суверенитетот на Украина.

Вучиќ, како и Унгарецот Виктор Орбан, тврди дека е лидер на мала земја и дека мора да ги задоволи потребите на српскиот народ, вклучително и да продолжи да се потпира на Русија за многу потребните енергетски резерви, посочува магазинот.

Мора да опстанеме, а мораме да се однесуваме рационално“, изјави Вучиќ.

Но, дел од одговорот на Србија е исто така вкоренет во историјата, според Форин полиси. „Пред Првата светска војна, Србија беше толку многу во орбитата на Москва што стана директна причина за војната меѓу руската, австроунгарската и германската империја. За време на Студената војна, Југославија доминирана од Србија одигра огромна геополитичка улога.

Форин полиси ја цитира изјавата на Иван Вејвода од Виенскиот институт за напредни студии кој вели: „Југославија, во која Србија сочинуваше најголем дел, удираше над својата тежина за време на Студената војна“.

Во доцните 1950-ти и раните 1960-ти, додава Вејвода, југословенската влада го коосновала Движењето на неврзаните, трет глас меѓу Западот и Истокот.

„Како што напредуваше распадот на Југославија, некои земји сè уште мислеа дека се донекаде моќни“, изјави Вејвода за Форин Полиси.

„Во извесна смисла, Србија го има синдромот на исчезнат екстремитет кога станува збор за рамнотежата меѓу Истокот и Западот“, заклучува тој.

Србија вели дека сè уште се стреми кон членство во ЕУ, иако кога Белград гледа на запад, југ и исток, насекаде гледа замки. ЕУ сака Србија да ја признае независноста на Косово, што Белград не го прифаќа.

Кога германскиот канцелар Олаф Шолц ја посети Србија во јуни, Вучиќ му се потсмеваше за коментарите дека Србија треба да го признае Косово.

„Не одговараме на притисоците“, рече претседателот на Србија.

Русија треба да биде нејзин гарант, но Белград таму наоѓа причина за загриженост, особено руското вето за независноста на Косово во Советот за безбедност на ОН.

Прашањето за Косово ги стави Србите во еден вид неизвесност откако првата руска бомба ја запали украинската територија.

На состанокот со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш во април, Путин ги спореди аспирациите на Русија за украинскиот полуостров Крим (кој незаконски го анектираше во 2014 година) со потезите на Косово за независност.

„Единствената разлика меѓу овие два случаи беше што во Косово оваа одлука за суверенитет беше усвоена од парламентот, додека Крим и Севастопол ја усвоија на регионален референдум“, рече Путин.

Иако рускиот амбасадор во Србија, Александар Бочан Карченко, подоцна ја повлече изјавата, велејќи дека ставот на Москва за Косово не е променет, изјавата ги потресе српските медиуми контролирани од државата, кои коментарите на Путин ги нарекоа убод од грбот.

Сега се чини дека Русија повторно е ангажирана. Во неделата Москва зазеде остар став за регионалните тензии, повикувајќи ја Приштина „да престане со провокациите и да ги почитува правата на Србите на Косово“.

Сегашните лидери на Русија и Србија споделуваат не само историски афинитет, туку и визија за државност која промовира силни националистички тенденции, рече Александра Томаниќ, извршен директор на Европскиот фонд за Балканот.

„Тоа е многу повеќе од тоа што Србија е продолжена рака на Русија. Она што всушност го имаме овде е дека Србија и Русија имаат ист поглед на светот“, рече таа. „За актуелната влада влезот на Србија во ЕУ е нешто како принуден брак, а повиците за воведување санкции против Русија и за меѓусебно признавање со Косово не беа добро прифатени.

Цело време Кина демне во позадина. Србија е најголемиот примател на кинески инвестиции во Западен Балкан, со приближно 61 активен проект во земјата. Се очекува „слаткото пријателство“ меѓу двете земји да испорача договор за слободна трговија пред крајот на оваа година, потег што ќе ја направи Србија третата европска нација која обезбеди таков договор со Кина, заедно со Швајцарија и Исланд.

Со тоа што Белград е под притисок на ЕУ да падне на линијата зад санкциите и под притисок на Русија да ја задржи вратата отворена, Пекинг станува уште поважен.

„Кина стана доминантен партнер на Србија надвор од западниот свет во последниве години. Таа навистина ја замени Русија како партнер број еден на Исток“, изјави Вук Вуксановиќ од белградскиот Центар за безбедносна политика за Форин Полиси.

„Србија не сака да ги става јајцата само во една корпа, така што сето ова е тактичко маневрирање, а Кина беше дел од оваа равенка, особено што не го признава Косово“.

Неделниот аларм беше потсетник за Брисел дека српското признавање на Косово останува далечна перспектива и дека црната рака на Русија во регионот не исчезнала. Тој, исто така, ги нагласува брановите ефекти на руската агресија бидејќи ги одвојува непослушните држави на ЕУ од оние што би им се придружиле на нивните редови од Бриселскиот консензус.

„Но, додека Вучиќ се обидува да оди по дипломатското затегнато јаже, тоа служи и како потсетник дека понекогаш, колку и да е голем столбот за балансирање, се случуваат падови“, заклучува Форин Полиси.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србите во Косово секојдневно ја чувствуваат политиката…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија,…

Вучиќ дециден: Србија нема да гласа за…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за српските…

Рама во ОН побара признавање на независноста…

Рама во ОН повика на признавање на…

Бугарско сценарио за Србија – Милановиќ: Нема…

Порака на Милановиќ до Белград: Србија вака…

Курти: Западот треба да се загрижи за…

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека договорот…