(Фото+видео) Еве ги пукачите кои со огнено оружје пукаа кон демонстрантите кај Мавровка

t

Инцидент се случи на денешниот протест против прифаќање на францускиот предлог. Додека демонстрантите се движеа кај трговскиот центар Мавровка група од петнаесетина луѓе. искотистувајќи ја полицијата пукаа со огнено оружје и маваа со камења по демонстрантите.

Како што сведочат нашите репортери од местото на настанот, групата стоела покрај полицијата и пукала кон демонстрантите, а полицијата не реагирала во ниту еден момент, а ниту одблиску брутално како вчерашните апсења и тепања пред Собранието.

Инаку претходно министерот за надворешни работи, Бујар Османи буквално се закани со меѓуетнички конфликти доколку не се прифати францускиот предлог.

Следете го целиот протест во живо на слениот ЛИНК.

Видеото од пукањето кон Македонците може да го погледнете на следниот ЛИНК.

Останува да видиме дали МВР ќе успее од фотографиите погоре да ги идентификува и уапси провокаторите кои го загрозија животот и безбедноста на демонстрантите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Повторно тензии: Србите повикуваат на најголемиот досега…

Кризниот штаб на српскиот народ од северот…

Мој е живот “Швицарска”: Пукање кај подвозникот…

Победата на Швајцарија над Србија со 3:2,…

Има за бифтеци, нема за студентите: Левица…

Во рекордниот Предлог-буџет на владата на СДС…

Ќе се пука вечерва во Скопје: Ова…

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста…

Бајден импресиониран од протестите во Иран: Ние…

Ние сме на страната на граѓаните, на…