(Фото+видео) Еве ги пукачите кои со огнено оружје пукаа кон демонстрантите кај Мавровка

t

Инцидент се случи на денешниот протест против прифаќање на францускиот предлог. Додека демонстрантите се движеа кај трговскиот центар Мавровка група од петнаесетина луѓе. искотистувајќи ја полицијата пукаа со огнено оружје и маваа со камења по демонстрантите.

Како што сведочат нашите репортери од местото на настанот, групата стоела покрај полицијата и пукала кон демонстрантите, а полицијата не реагирала во ниту еден момент, а ниту одблиску брутално како вчерашните апсења и тепања пред Собранието.

Инаку претходно министерот за надворешни работи, Бујар Османи буквално се закани со меѓуетнички конфликти доколку не се прифати францускиот предлог.

Следете го целиот протест во живо на слениот ЛИНК.

Видеото од пукањето кон Македонците може да го погледнете на следниот ЛИНК.

Останува да видиме дали МВР ќе успее од фотографиите погоре да ги идентификува и уапси провокаторите кои го загрозија животот и безбедноста на демонстрантите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Пукање во универзитет во Америка, има…

Американската полиција влезе во кампусот на Универзитетот…

Пукање во центарот на Куманово

Престрелка попладнево се случила во центарот на…

Сообраќајна несреќа кај Мавровка

Сообраќајна несреќа на раскрсницата кај „Мавровка“, утринава…

(Видео) Здружението „Лесја Украинка“ изразува протест за…

Здружение на Украинци во Република Македонија „Лесја…

Вработените од Еуроникел го блокираа патот Кавадарци…

Веќе 6 месеци  трае преписката на синдикатот…