(Фото+Видео) Снежен леопард умира откако се заразил со Ковид-19

t

Фотограф кој некогаш помогнал да се проектира сликата на Рилу на Емпајер Стејт Билдинг, ги потсети луѓето да се вакцинираат: „Загрозени се повеќе од човечки животи“.

Rilu, an 11-year-old snow leopard, has died after contracting COVID-19 at the Miller Park Zoo in Bloomington, Illinois. Rilu was one of five big cats to test positive for the virus at the zoo last month.

Еден 11-годишен снежен леопард, кој беше еден од петте големи мачки кои минатиот месец беа позитивни на Ковид-19 во зоолошката градина во Илиноис, почина од компликации од вирусот, соопшти зоолошката градина.

Рилу, чија фотографија некогаш беше проектирана на иконата Емпајер Стејт Билдинг во Њујорк за да ја нагласи потребата за заштита на загрозените животни, почина откако „се бореше со пневмонија предизвикана од Ковид-19“, објави во четвртокот зоолошката градина Милер Парк во Блумингтон.

Забележаната планинска мачка, која се проценува дека има популација од неколку илјади според групата за следење на изумирање, Меѓународната унија за зачувување на природата, била позитивна на вирусот на 3 декември. Овој резултат од тестот дојде две недели откако мачката, заедно со уште три снежни леопарди и суматрански тигар, прво покажале симптоми на вирусот, соопштија од зоолошката градина.

Објава може да погледнете ТУКА.

Четирите други мачки кои беа позитивни на вирусот продолжуваат да покажуваат претежно мали симптоми, изјави претставник на зоолошката градина за HuffPost Sunday.

„Личноста и убавината на Рилу ќе им недостигаат на гостите и персоналот, но тој нема да биде заборавен“, се вели во објавата на Инстаграм од зоолошката градина.

Во заробеништво, познато е дека снежните леопарди живеат дури 22 години, според групата за заштита на животните Snow Leopard Trust.

Фотографот на дивиот свет Џоел Сарторе, чија поголема фотографија од Рилу беше прикажана на 102-катната зграда во Њујорк во 2015 година, сподели видео од големата мачка на својата страница на Инстаграм во петокот, додека ги повика луѓето да се вакцинираат против вирусот.

„Снежните леопарди се покажаа како екстремно подложни на болеста и честопати е фатална. Ако сè уште не сте примиле вакцинација и засилувач, ве молиме направете го тоа. Загрозени се повеќе од човечки животи“, напиша тој.

Како што забележа Сарторе, Рилу, кој роди седум живи потомци додека беше во зоолошката градина, не е првиот познат снежен леопард кој умрел откако се заразил со вирусот.

Видео може да погледнете ТУКА.

Три други снежни леопарди починаа од компликации од Ковид-19 во зоолошка градина во Небраска во ноември. Нивната смрт, исто така, дојде околу еден месец откако беше позитивно тестирано за вирусот. Два суматрански тигри исто така биле позитивни на вирусот во таа зоолошка градина, но се вели дека целосно закрепнале.

Можно е луѓето да заразат мачки со коронавирус и мачките да го пренесат на други мачки, иако е помала веројатноста дека тие можат да го пренесат вирусот на луѓето, според Здравствениот центар за мачки Корнел.

Центарот и федералните здравствени власти препорачуваат негувателите на мачки на кои им е дијагностицирана КОВИД-19 самите да стават во карантин и да ја препуштат грижата за нивните мачки на некој друг или да избегнуваат контакт со мачките колку што е можно повеќе.

Зградата за животни во зоолошката градина Милер Парк, каде што се чуваа снежните леопарди, беше затворена две недели пред мачките да бидат позитивни на вирусот и „секој проблем е изолиран“, соопшти зоолошката градина минатиот месец.

Зградата беше повторно затворена минатата недела поради пораст на случаи на Ковид-19 низ Централен Илиноис, изјави претставник на паркот за локалната станица WMBD.

Според веб-страницата на зоолошката градина, зоолошката градина бара од сите гости да носат маски, за безбедност на животните, кога влегуваат во зграда во која се сместени животински живеалишта.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Каде е Западот да даде безусловна…

Изјавата од канцеларијата на генералниот секретар на…

Глобалното производство на нафта опадна нагло за…

Глобалното производство на нафта опадна нагло за…

Гутереш: Конфликтите ширум светот се „смртоносен гладен…

Животот на милиони луѓе зафатени од конфликти…

Превентивни мерки против Ковид-19 во грчките училишта

По зимскиот распуст поради новогодишните и божиќните…

Минатата недела имало 72 случаи на заразени…

Вкупно 47 пациенти со грип биле прегледани…