Објавено на:

(Фото) Бугарите тврдат дека имаат постара цивилизација од Египет

t

Златното богатство на Варна – предвесник на цивилизациите на Сумер и Египет.Со ваков наслов бугарските медиуми објавуваат за наоѓалиштата кои му припаѓаат на музејот во Варна.

Тие пишуваат дека во почетокот на 70-тите години на дваесеттиот век светот го потресе археолошко откритие во близина на Варна.

Најстарото обработено злато во светот, најмалку 1.000 години постаро од цивилизациите на Микена, Сумер, Месопотамија и Египет. Паралелни студии со радиокарбонска анализа во научни лаборатории и институти во Јапонија, Западна Германија, Британија и СССР, спроведени во средината на 1970-тите, откриле дека предметите од халколитската некропола Варна биле направени помеѓу 4600 и 4200 п.н.е.

Бугарските историчари тврдат дека во периодот VII-III век п.н.е. Европа сè уште живее во неолитот а сите главни достигнувања во тоа време се случиле само на исток.

Дали е чудно што само неколку години по нејзиното отворање, некрополата во Варна халколит е прогласена за сензација на дваесеттиот век, а бугарските земји – колевка на европската цивилизација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ: Докажаниот криминалец Мицкоски е фатен со…

Докажаниот криминалец Христијан Мицкоски е фатен со…

(Фото) Арсовска им честиташе на победниците: Успешно…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, на…

(Видео) Ковачевски и Паунов “свртеле” 26 милиони…

Аферата броило значи само едно – трговија…

Гасот “секна”, научници предупредуваат: Следува невообичаено студена…

На европските земји можеби им претстои постудена…