Објавено на:

(Фото) Големи протести на Србите на Северот на Косово

t

Во центарот на Северна Митровица, десетици илјади граѓани мирно протестираат поради фактот што премиерот на Косово Албин Курти им ги ускратува основните човекови права.

На чело на колоната беше развиен голем транспарент на кој пишуваше: „Курти, го уништи бриселскиот договор, уништи се!“

Она што е најактуелно е фактот што Курти одбива да им дозволи на српските граѓани да гласаат на претстојните избори на 3 април.

Ова се најголемите српски протести на северот на Косово досега.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бела куќа: Русија знае што ќе се…

Високи функционери на американската администрација и порачаа…

Ѓукановиќ: Време е за нови избори, за…

Претседателот на Црна Гора и лидер на…

Ковачевски вели: Борбата со корупцијата мора да…

Претседателот на Владата на Македонија Димитар Ковачевски…

(Видео) Полицијата во Дагестан испука предупредувачки истрели…

Полицијата во руската република Дагестан денеска испука…

Директорот на Фајзер се зарази со коронавирус…

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла (60)…