(Фото) Дали се евакуираа руските моќници во Сибир: 10-тици летови забележани на „Flight Radar“ кои се упатуваат кон далечниот Исток на Русија

t

Голема воздушна активност е забележана над небото на Руската Федерација, поаѓајќи од Москва кон северните Уралски планини и Сибир во последните часови:

– RuAF Tupolev Tu-204-300 RSD3
– RuAF Sukhoi Superjet 100-95B RSD71
– RuAF A319-115CJ RSD72
– RuAF An-148-100E RSD73
– RuAF Ilyushin Il-96-300PU RSD74
– RuAF Tupolev Tu-214PU RSD78
– RuAF Tupolev Tu-214SR RSD79
– RuAF SuperJet 100-95B RSD80

Сите овие летиво се движат од Москва во Сибир.

Чудната активност над руското небо се случува во моменти кога насред летање, негде над Сибир, авионот со руската делегација кој требало да слета во Пекинг свртел и се вратил назад во Русија, пишува Билд, а пренесоа повеќе медиуми.

Во авионот бил првиот човек на руската дипломатија, Сергеј Лавров, кој наводно се налутил поради денешната неформална подрршка која Кина ѝ ја даде на Украина со изјавата на кинескиот амбасадор во земјата дека „Кина никогаш не би ја нападнала Украина, таа е наш пријател“.

Марија Захарова изјави дека се лага наводите на „Билд“ дека шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров се вратил во Москва на половина пат до Пекинг.

„Германскиот весник „Билд“ пласира лажни вести, пишувајќи дека „Лавров синоќа полета за Пекинг, но претседателот му нареди на министерот да се врати“, напиша на телеграм портпаролката на руското Министерство за надворешни работи.

Што се случува во Русија останува да видиме!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Проф. Д-р Константин Димитров: Владата касни со…

Од лани зборуваме дека доцниме неколку години,…

Има меѓучовечки односи кои не се добри,…

Има меѓучовечки односи кои не се добри,…

И Валуев мора на фронт: Русија го…

И повеќе од сериозна е ситуацијата во…

Путин и Ердоган по разговoрот: Турција е…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган телефонски разговарал…

(Видео) Иранките масовно си ги сечат долгите…

Фотографии на социјалните мрежи покажуваат како расплакана…