Објавено на:

(Фото) Интензивните поплави во Малезија загрозуваат 125.000 луѓе…

t

Обилните дождови предизвикаа големи поплави во седум сојузни држави во Малезија.

Националната агенција за управување со катастрофи соопшти дека околу 125.000 луѓе се загрозени од поплавите, а малезиските држави коишто се погодени од катастрофите се Келантан, Теренгану, Паханг, Џохор, Малака, Негери Сембилан и Сабах.


Според извештаите, 8.727 луѓе се префрлени во 128 прифатни центри, а 117.700 евакуирани се вратиле дома.

Во поплавите загинале 50 лица, а двајца сè уште се водат како исчезнати.

Малезискиот премиер Исмаил Сабри Јакоб минатата недела најави дека државата ќе одвои 334,93 милиони долари за помош на најпогодените од големите поплави.

Малезискиот премиер додаде дека владините мерки ќе им помогнат на најмалку 30.000 погодени домаќинства.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пак ја заобиколи Македонија: Гугл вложува милијарда…

Ова вложување на компанијата ќе и донесе…

Цвета бизнисот со вакцините: Џонсон и Џонсон“…

Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ денеска соопшти…

Дeмaнти од Австралија: „Новак ќе може да…

Крег Тејли, директорот на Австралија опен изјави…

Силен зeмјотрес со јачина од 7,1 степен…

Земјотрес со јачина од 7,1 степени според…

(Видео) Во Украина пристигна вoeна помош од…

Првата пратка од американскиот пакет безбедносна поддршка…