Објавено на:

(Фото) Не е само Полска: Руски политичар бара денацификација на уште пет други држави

t

Сергеј Савостјанов, член на Руската комунистичка партија и претставник во локалното собрание во поширокиот московски регион, на вчерашната парламентарна седница предложи Русија да „денацифицира“ уште шест земји – Казахстан и Молдавија и четири членки на НАТО – Полска, Литванија, Латвија и Естонија.

Рускиот претседател Владимир Путин межу причините за инвазијата на Украина, ја наброја и потребата земјата да се „денацифицира“ и „демилитаризира“.

Инаку претседателот на Украина Володимир Зеленски е со еврејско потекло, а неговите предци биле убиени во холокаустот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…

Србија нема да ги прифати резултатите од…

Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ изјави…

Анкета во Запорожје: 93% од гласачите на…

Огромното мнозинство гласачи кои првиот ден учествуваа…

Поранешни руски генерали смируваат: Малку е веројатно…

Русија веројатно нема да користи нуклеарно оружје…