Објавено на:

(Фото) Османи положи цвеќе пред училиштето „Владислав Рибникар“ и им оддаде почит на жртвите во масовното убиство

t

Претседавачот на ОБСЕ и министер за надворешни работи Бујар Османи кој претстојува во Белград положи цвеќе пред училиштето „Владислав Рибникар“ и им оддаде почит на жртвите во масовното убиство што се случи на 3 мај, јави дописникот на МИА од Белград.

–Овие промени сите ги чувствуваме. Соочени со оваа незамислива трагедија, клучно е да се здружиме да ја споделиме загубата и болката и да ги поддржиме најпогодените. Само на тој начин ќе потврдиме дека сме подготвени да спречиме вакви страшни инциденти да се случуваат во иднина, напиша Османи на Фејсбук.

Според него, неизмерна е тагата што ја чувствуваат семејствата чии животи засекогаш ги промени овој чин, но тие, вели Османи, не се сами.

–Заедно со ОБСЕ нудиме утеха, сила и солидарност на нацијата обединета во колективната тага. Споменот на жртвите нека биде поттик за сите нас да работиме напорно за побезбедна иднина, каде што училиштата се симбол на знаење и пријателство, порача Османи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Османи положи цвеќе пред училиштето „Владислав…

Претседавачот на ОБСЕ и министер за надворешни…

Тешко повредени двајца мажи од Велес

На 24.05.2023 околу 11:35 часот во СВР…

Ерменија и Азербејџан се договорија за взаемно…

Ерменија и Азербејџан се договорија за взаемно…

Чекал правда по скандалот: Прво огласување на…

Марко Арсенијевиќ вети на публиката дека ќе…

Бијонсе со моќна порака по смртта на…

Среде нејзината турнеја „Ренесанса“, Бијонсе објави емотивна…