(Фото) Пораката која го преплави фејсбук: Политички затвореници во Македонија #НеИгнорирај

t

Мастро Дурловски со активизам за праведна држва го посвети вчерашниот концерт на политичките затвореници во Маекдонија и на Фејсбук порача „Вечерашниов мој настап на гала концертот во македонската опера и балет го посветувам на политичките затвореници во Македонија.
#НеИгнорирај

Неговата објава со голема брзина се рашири на социјалните мрежи. Огромен број на луѓе се приклучија, со цел да ја единствено да застанат позади неправдите и политичкиот прогон во Македонија. Дел од нив напишаа:
„Правдата мора да биде задоволена. Правда за оние кои добиваат пресуди како резултат на политички монтирани случаи. Стоп за политизирано судство!
#НеИгнорирај“
„Слобода за Вили Гајда, Игор Југ, Јане Ченто, Горан Ангелов и сите осудени и жигосани македонски патриоти, чиј огромен човечки интегритет ќе остане недостижен за повеќето од нас ,,слободните”“
„Еден од ретките кој застана зад својот Народ кога требаше а кога останатите претпочитаа молчење и интерес ..
Респект 🙏👏👏“
„Да, во Македонија има политички затвореници и политички прогон. И никој од нас не смее да остане слеп и глув на тие факти. Оти, сиот овој прогон е насочен исклучиво против здравото македонско национално ткиво. А без тоа ткиво, брзо ќе и го извадат срцето на Македонија.

Igor Durlovski, твојата големина и како човек и како Македонец е поттик за многумина. Ти благодарам, брату.“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пропаѓањето на американски банки нема да влијае…

Само 6,6 отсто од вкупните обврските на…

(Видео) Израелски историчар од Скопје: Сра*е е…

Несомнено е дека за депортацијата на македонските…

Слаб земјотрес во југоисточниот дел на Македонија

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје…

Тажно: Најмладиот пациент кој оди на дијализа…

Најмладиот пациент во Македонија што оди на…

Никогаш да не се заборави: Се одбележуваат…

Од денеска до недела ќе се одбележуваат…