Објавено на:

(Фото) Русите тврдат дека откриле тајни мапи за украинска инвазија на Крим – НАТО требало да помогне

t

Специјалната руска воена операција во Украина влезе во триесеттиот ден, а на терен секојдневно наидуваат на украинска документација која ги открива нивните планови.

Во рововите на вооружените сили на Украина, на само неколку километри од Крим, руската армија нашла многу интересни мапи.

Се испостави дека вооружените сили на Украина го расчистувале патот со тенкови на сопствените мински полиња само неколку дена пред почетокот на руската специјална операција.

Ова сугерира дека вооружените сили на Украина сè уште планирале некаква саботажа. Можеби брз удар и повлекување за да ги намамат руските вооружени сили во стапица која се состои од голем број нагазни мини во областа.

Покрај тоа руската армија трврди дека во Украина се пронајдени медали „За заземање на Крим“.


Во воените канцеларии за регистрација и запишување на регионот Керсон, беа пронајдени украински медали „За заземање на Крим“. Очигледно, тие требало да и бидат доделени на украинската војска по нападот на Крим и Донбас, што беше планирано да се изврши во пролетта 2022 година со поддршка на земјите од НАТО.

Автентичноста на медалите не е потврдена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трајановски до советниците од ВМРО-ДПМНЕ: Кадешто имате…

Советникот во Советот на Град Скопје, од…

Се плаши од големи напади: Зеленски свика…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски свика за утре…

Шаќири верува дека во текот на првото…

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири…

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО: Македонката била нападната, па…

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за…

(Видео) ДАЛИ ТРАМП ЌЕ ДОНЕСЕ МИР ВО…

Поранешниот претседател Доналд Трамп во средата предложи…