(Фото) Руска телевизија со карта за „формирањето на границите“ на Украина: Биле подарок од Русија

t

Американскиот претседател Џо Бајден ги опиша настаните во Украина како „почеток на руската инвазија на Украина“ и ги најави санкциите со кои треба да се казни таквата постапка на Москва.

Санкции најавуваат и бројни други западни земји. Рускиот претседател Владимир Путин кажа дека е отворен за дијалог околу Украина, но дека нема да преговара за руските интереси.


На социјалните мрежи денес се прошири слика од картата на Украина која по говорот на Путин во кој го оправдуваше признавањето на двата бунтовнички проруски региони на истокот на Украина ја објави руската државна телевизија. На картата со жолта боја е означена „Украина“, а останатите делови се означени како „подарени територии“ од страна на руските цареви, Сталин, Ленин и Хрушчов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин во разговор со Макрон и Шолц,…

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со францускиот…

CNN: САД ќе испрати во Украина ракетни…

Според извори на телевизијата, администрацијата е расположена…

(Видео) Првиот брод влезе во пристаништето Мариупол

Првиот брод влезе во пристаништето Мариупол, изјави…

Украинската проруска црква се одвои и прогласи…

Украинската православна црква Московски Патријархат, ги прекина…

Украина го спречи обвинетиот Порошенко да учествува…

– Поранешниот украински претседател Петро Порошенко се…