Објавено на:

(Фото) Украинците уапсија руски православен свештеник? Обвинет е за соработка со Русија

t

“Ловот на вештерки продолжува. Апсење на православен свештеник.

Проукраинските Телеграм канали со лелек и татнеж известуваат за притворањето на отец Онуфри, свештеник на Украинската православна црква на Московската патријаршија.” – пишуваат руските медиуми.

Свештеникот е обвинет за „соработка со специјалните служби на Русија“. При претресот на куќата на отец Онуфри било пронајдено кралското знаме, а на столот била покажана буквата З (не е јасно кога и кој ја нацртал).

Освен тоа, на телефонот на свештеникот наводно била пронајдена преписка во која тој ги информирал руските специјални служби за локацијата на украинските војници. Како доказ, на јавноста и беше прикажан фотографиран екран на паметен телефон со кореспонденција на руски (не се знае чиј паметен телефон, дури и во таен разговор).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Думата разгледува конечно влегување на украинските региони…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети дека…

И САД ја пуштија низ вода: Сега…

Процедурата за прием на Украина во НАТО…

Кисинџер: Неразумни се обидите на САД да…

Обидите на Вашингтон да ја вклучи Украина…

Украинскиот министер за одбрана најави ДОБРИ ВЕСТИ

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников напиша…

Русија ќе ги смета нападите на ослободените…

Доњецката и Луганската народна република, Запорожје и…