(Фото) Maкедонците едни од најголеми верници во Европа: Околу 1 проценти од граѓаните се атеисти

t

Интересен податок е споделен на страницата на „Љубители на географијата“ каде се споделуваат интересни податоци врзани со демографијата и статистиката ширум светот.

На последната објавена карта се гледа процентот на луѓе кои веруваат во Бога во Европа.


Според неофицијалната статистика Македонците и граѓаните на Македонија се едни од најголеми верници во Бог на Европскиот континент, а само 1 проценти од жителите на нашата држава не веруваат во господ, односно се атеисти.

Највисок е процентот на атеисти во Чешка каде неверојатни 75 проценти од населението не веруваат во господ.

Најнизок процент на атеисти има во Босна и Херцеговина каде само 0.8 проценти од граѓаните се атеисти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Заоѓање на нацизмот”: Донабс Пост ги претстави…

Donbass Post претстави нови разгледници и поштенски…

“Модерна” ќе произведува вакцина против мајмунски сипаници

Додека вирусот на мајмунски сипаници се шири во САД…

(Видео) Њујорк Тајмс: Вака Путин 20 години…

Њујорк Тајмс објави компилација од снимки и…

Се јавија осуммината што гласаа за промена…

Поранешната независна група на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ…

Британија со највисока инфлација во последните 40…

Стапката на инфлација во Велика Британија, во…