Франција ги потроши залихите? Нема повеќе оружје за Украина?!

t

Франција неформално признава дека повеќе не може да ѝ обезбедува оружје на Украина поради ситуацијата со сопствените залихи, пишува весникот Политико.


„Неофицијално, Французите признаваат дека не можат да ѝ дадат повеќе оружје на Украина поради состојбата на нивните сопствени резерви“, се вели во изданието.

Како што е наведено, властите се надеваат дека ќе ја поправат оваа ситуација „преку цивилна помош преку организирање конференција за украинската одржливост“. Според Политико, настанот ќе се одржи во декември.

Полскиот амбасадор во НАТО, Томаш Шатковски, претходно изјави дека магацините со воена опрема на земјите-членки на алијансата се празни поради помошта за Украина.
Москва постојано испрати нота до земјите на НАТО поради испораката на оружје за Украина. Министерот за надворешни работи Сергеј Лавров истакна дека секој товар со оружје за вооружените сили на Украина ќе стане легитимна цел за Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската армија е во најлоша состојба досега…

Германската армија е во најлоша состојба досега…

Украина се закани: Нема да учествува на…

Украина се закани со бојкот на Летните…

Протераниот украински политичар Медведчук: Денес не постои…

Украинскиот политичар Виктор Медведчук ја нагласи важноста…

Не се доволни тенковите: Зеленски сега бара…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги поздрави одлуките…

Кој “ќари” од војната? Лани била најуспешна…

Продажбата на американско оружје во странство се…