Објавено на:

Франција денеска бира претседател – Најнеизвесни избори во последните неколку децении

t

Француските гласачи денеска гласаат на едни од најнеизвесните претседателски избори што земјата ги видела во последните децении.

Дванаесет кандидати, вклучувајќи го и актуелниот претседател Емануел Макрон, се натпреваруваат за највисокото место. Ако ниту еден од нив не добие повеќе од 50 отсто од гласачките ливчиња, првите двајца кандидати ќе се соочат еден со друг во вториот круг на 24 април.
Макрон се обидува да стане првиот француски претседател кој победил на реизбор по Жак Ширак во 2002 година.Центристот Макрон се соочува со низа предизвикувачи од политичките екстреми, вклучително и Марин Ле Пен, долгогодишната знаменитост на француската екстремна десница; ТВ експерт и автор Ерик Земур; и левичарскиот оган Жан-Лук Меланшон.

Француските претседателски кандидати Емануел Макрон, Ерик Земур, Марин Ле Пен и Жан-Лук Меланшон.
Повеќето аналитичари рекоа дека натпреварот ќе биде референдум за подемот на француската десница, но војната во Украина ги поништи тие очекувања.


Претседателот предложи повисок данок на дизелот на почетокот на неговиот мандат, што го поттикна движењето на жолтите елеци, еден од најпродолжените протести во Франција во последните децении. Неговиот рекорд за пандемијата „Ковид-19“, другата дефинирачка криза на неговото претседателствување, не е јасен. Политиката за потпис на Макрон за време на ерата на Ковид – барајќи од луѓето да покажат доказ за вакцинација за да си го продолжат животот нормално – помогна да се зголемат стапките на вакцинација, но поттикна гласно малцинство против неговото претседателствување.


Макрон досега направи многу малку кампања и одбиваше да дебатира за неговите противници. Експертите веруваат дека неговата стратегија била да се избегне политичко калење што е можно подолго за да се мавта со неговиот имиџ како најпретседателски од сите кандидати.


Ле Пен, од своја страна, водеше помејнстрим кампања оваа година во споредба со нејзиниот последен обид да ја добие претседателската функција. Иако контролата на имиграцијата останува нејзин приоритет во кампањата, таа го омекна својот антиисламски тон и ги напушти своите повици Франција да ја напушти Европската унија – особено во екот на Брегзит – за да ги придобие гласачите надвор од нејзината база.
Политичките аналитичари велат дека фокусот на Ле Пен на зголемените трошоци за живот може да исплати дивиденда, бидејќи високите цени на секојдневните производи и енергијата се меѓу главните грижи на електоратот.


Многу експерти, исто така, очекуваа дека војната ќе им наштети на кампањите на Ле Пен и Земур, бидејќи и двајцата претходно љубезно зборуваа за рускиот претседател Владимир Путин. Ле Пен го укина предизборниот леток со фотографија на која е во посета на рускиот лидер, додека Земур отстапи откако вети дека Путин никогаш нема да ја нападне Украина.


Натали Лоазо, членка на Европскиот парламент и првиот министер за европски прашања на Макрон, за Си-Ен-Ен изјави дека верува дека францускиот претседател е мотивиран од „чувството на должност“.


„Тој не го прави тоа од изборни причини. Тој го прави затоа што мисли дека мора“, рече таа.
Но, одлуката на Макрон да се откаже од кампањата наместо да бара дипломатско решение за кризата во Украина, без разлика дали е мотивирана од политика или принципи, може да се покаже како одговорност.
„Ова не е наградно. Тој нема да има голема победа. Тој го знае тоа. Но мора да го направи тоа“, рече Лоазо.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Франција распореди противвоздушен ракетен систем “Мамба” во…

Франција распореди противвоздушни ракетни системи „Мамба“ во…

Русија протерува 34 француски дипломати

Руското Министерство за навдворешни работи денеска соопшти…

Макрон ја избра Елизабет Борн за нов…

Макрон ја избра министерката за труд Елизабет…

Францускиот премиер поднесе оставка

Францускиот премиер Жан Катекс денеска поднесе оставка, соопштија од…

Макрон ја поддржува Финска во намерата да…

Францускиот претседател Емануел Макрон ја поддржува желбата…