Французите мислеле дека Русите сакаат да земат ДНК примерок од Макрон, затоа не дозволиле да се направи ковид тест

t

Францускиот претседател Емануел Макрон го отфрли барањето на Кремљ да се направи руски тест на Ковид-19 пред средбата со рускиот лидер Владимир Путин, и затоа мораше да држи дистанца за време на состанокот, изјавија за Ројтерс два извори од околината на Макрон.

Двајцата претседатели во понеделникот во Москва разговараа за украинската криза, а на сите им беше очигледно дека седеа на спротивните краеви на огромна маса долга четири метри.

Некои дипломати сугерираат дека Путин можеби сакал да испрати дипломатска порака, но два извори запознаени со здравствениот протокол на францускиот претседател ѝ рекле на Британија дека Макрон има избор – или да прифати ПР тест од руските власти и да му биде дозволено да му пријде на Путин или да одбие и да се придржуваат до строги растојанија.

„Не можевме да дозволиме да ја добијат ДНКта на претседателот“, рекол еден од изворите, пренесе Танјуг.

Кремљ не одговори на барањето на Ројтерс да ги коментира наводите.

Друг извор од опкружувањето на Макрон потврди дека францускиот претседател одбил да направи руски P&R тест и изјавил дека Макрон наместо тоа направил француски P&S тест пред заминувањето и антиген тест во Русија, што го направил неговиот лекар.

„Русите ни рекоа дека Путин треба да биде во строг здравствен балон“, рече изворот.

Гардијан наведува дека во четвртокот, три дена по средбата на Макрон и Путин, рускиот лидер го примил казахстанскиот претседател Касим-Зјомарт Токаев, се ракувал со него и седнале блиску еден до друг, разделени само со мала маса.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин задоволен: Невработеноста во Русија е на…

Невработеноста во Русија е на рекордно ниско…

Пронајден мртов еден од најозлогласените руски команданти…

Еден од најозлогласените команданти на рускиот претседател…

Да се биде или не: Ако падне…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Украинската вицепремерка: Русите да не посвојуваат деца…

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук ги повика Русите…

(Видео) 13.000 полицајци ќе го замолчуваат францускиот…

Во Франција започна уште еден ден протести.…