Објавено на:

Францускиот премиер поднесе оставка

t

Францускиот премиер Жан Катекс денеска поднесе оставка, соопштија од неговиот кабинет.

Британските медиуми претходно јавија повикувајќи се на два неименувани владини извори, дека Кастекс пристигнал во Елисејската палата за да поднесе оставка.


Оставката на Кастекс ќе ја овозможи долго очекуваната реконструкција на владата, по претседателските избори во април на кои Емануел Макрон го освои вториот мандат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ССМ ќе бара оставка од сите пратенци…

Јавно ќе бараме оставка од тие пратеници…

Хорор во Франција: Воспитувачка “смирила” бебе со…

Една 27-годишна воспитувачка во градинка во Лион…

Макрон кон Бајден: ОАЕ и Саудиска Арабија…

Францускиот претседател Емануел Макрон во понеделникот рече…

Кирил Петков ја достави оставката, ова се…

Бугарскиот премиер Кирил Петков поднесе оставка од…

Макрон нападнат за губењето оружје во Украина

Францускиот политичар Жофри Боле го обвини претседателот…